Jak kupić Bitcoin? I słów kilka o kryptowalutach.

Coinbe.net
W ostatnim artykule opisałem technologię blockchain, będącą fundamentem o który opierają się kryptowaluty. Jednak ani Bitcoin, ani żadna inna kryptowaluta nie mogłaby istnieć bez użytkowników. W tym artykule dowiesz się w jak kupić Bitcoin, a w konsekwencji także każdą inną walutę, którą uznasz za interesującą.

Wstęp

Zanim przejdę do instrukcji „Jak kupić Bitcoin – krok po kroku” zacznijmy od zadania sobie prostego pytania: czy warto dzisiaj kupić Bitcoiny? Jeśli interesujesz się tematem kryptowalut z pewnością nie obca Ci jest teoria, że kilkaset złotych zainwestowanych na początku istnienia kryptowalut uczyniłoby dzisiaj z inwestora milionera.

Dlaczego powiedziałem teoria, skoro patrząc na wykresy wzrostu ceny – wydaje się to pewne? W końcu od 2010 roku cena jednego Bitcoina wzrosła od 0,01 dolara do ponad 4500 dolarów na dzień pisania artykułu (9 października 2017).

Zanim nazwiesz mnie ignorantem, który nie potrafi czytać wykresów, rozważmy pewną sytuację. Jest rok 2010, gdzieś w internecie obiła nam się o uszy magiczna nazwa jednej Bitcoin. Wiemy, że jest to pierwsza kryptowaluta oparta o niesprawdzoną dotąd technologię Blockchain, ale jako ludzie uwielbiający nowinki technologiczne postanawiamy szybko dowiedzieć się jak kupić Bitcoin i z ciekawości kupić za 100 zł. Oczywiście, nie w celach inwestycyjnych – wtedy jeszcze nikt nie myślał o tym, że wartość tej kryptowaluty będzie rosła – lecz żeby zaspokoić swoją żądzę podążania za nowościami. W ciągu kilku dni robimy kilka transakcji ze znajomymi, żeby pobawić się tą technologią, a następnie zapominamy o sprawie. Po 2 latach znów natrafiamy na artykuł o kryptowalutach i przypominamy sobie, że przecież posiadamy trochę Bitcoinów. Otwieramy portfel i ku naszemu zdziwieniu, ze 100 zł zrobiło się… 1000 zł. Zarobiliśmy 10-krotnie! Kto z nas w tej sytuacji nie wypłaciłby tych pieniędzy ciesząc się z nieoczekiwanego zarobku? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam już Czytelnikowi.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Wszystko co posiadamy musi mieć swoje miejsce, ubrania trzymamy w szafie, książki na półce, pieniądze w banku (no dobra, wiemy przecież że banki posiadają zaledwie kilka procent naszej gotówki). Gdzie natomiast przechowuje się kryptowaluty? Oczywiście… w Blockchainie.

W poprzednim artykule opisałem, że Blockchain jest w rzeczywistości jedynie historią wszystkich wykonanych jak dotąd transakcji. Prawdziwą trudnością jest weryfikacja, do kogo należą numery kont widoczne w transakcjach. I problem ten rozwiązują wszelkiego rodzaju portfele (ang. wallets).

Istotnym faktem, który powinien wiedzieć każdy posiadacz Bitcoinów, jest metoda generowania numerów kont. Z systemu bankowego jesteśmy przyzwyczajeni, że zakładając konto, posiadamy jeden numer konta. W przypadku Bitcoina (i wielu innych kryptowalut) do każdej transakcji generowany jest osobny numer konta. Oczywiście, nie sposób jest zapamiętać (lub spisywać) numery kont do każdej wykonanej transakcji! A poza tym, w jaki sposób uwierzytelnić, że dany numer należy akurat do mnie?

W tym momencie w grę wchodzi kryptografia. Zakładając nowoczesny portfel przechowujący Bitcoiny, oprogramowanie wyświetli nam 12 przypadkowych słów ze słownika języka angielskiego. Koniecznie je sobie zapiszmy! Stanowią one jedyny sposób na przywrócenie naszego portfela w momencie utraty na przykład komputera lub telefonu na którym mamy zainstalowany portfel. Te słowa stanowią podstawę do obliczeń kryptograficznych wyznaczających kolejne numery kont. Nie wnikając w szczegóły technologiczne, warto jedynie wiedzieć że wykonanie obliczeń w „jedną stronę”, czyli od losowych słów do numerów kont, zajmuje niewiele czasu i nie wymaga dużych mocy obliczeniowych. W „drugą stronę” natomiast… no cóż, trwałoby to setki tysięcy lat. Oczywiście upraszczam tutaj całe piękno matematyki stojącej za kryptografią, robię to jednak aby nie komplikować nadmiernie całego tematu.

Wybór odpowiedniego portfela

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru jest oczywiście platforma na jakiej chcemy przechowywać swoje kryptowaluty – pamiętajmy jednak, że wcale nie musimy mieć przez cały czas zainstalowanego oprogramowania, portfel będziemy zawsze w stanie odzyskać dzięki słowom, które zapisaliśmy sobie podczas jego zakładania.

Osobiście, jako technologiczny geek, lubię w pewien sposób czuć, że mam swoje pieniądze zawsze przy sobie. Wybrałem więc portfel wspierający Androida, Mycelium Bitcoin Wallet. Kluczowymi parametrami przy wyborze była dostępność w Google Play, otwarty kod źródłowy i oczywiście opinie użytkowników. Z góry także chciałem zaznaczyć, że nie jest to mój pierwszy portfel, gdyż wcześniej posiadałem Multibit HD, który niestety okazał się zawierać kilka irytujących błędów. Jak najbardziej zachęcam do eksperymentowania z różnymi portfelami, poczytania opinii i wybrania interesującego nas rozwiązania. Ciekawy zestaw portfeli dla różnych kryptowalut znajduje się na stronie cryptocompare.

portfel bitcoin Mycelium Wallet

Przykładowy widok portfela Mycelium Wallet

Jak kupić Bitcoin? Lista krok po kroku.

Skoro już wiemy co nieco o technologii, założyliśmy swój portfel, wypadałoby teraz kupić naszą wymarzoną kryptowalutę, czyli Bitcoiny.

Więc jak kupić Bitcoin? Proces jest tak naprawdę bardzo prosty, a najtrudniejszym jego elementem jest wybór odpowiedniego kantora. Czym się charakteryzuje dobry kantor? No cóż… jest najtańszy. Na polskim rynku działa kilka kantorów i ich porównanie wykracza poza zakres tego artykułu, każdej jednak początkującej osobie mogę polecić stronę bitcantor. Korzystałem z niej wielokrotnie i obyło się bez żadnych problemów. Co jest dodatkowo dla mnie istotne, do wykonywania niedużych transakcji nie potrzebujemy się rejestrować. Rejestracja i uwierzytelnienie tożsamości jest potrzebne przy większych kwotach lub przy korzystaniu z płatności PayPal.

Poniżej przedstawiam listę krok po kroku, co należy zrobić aby kupić Bitcoiny:

 1. Załóż portfel (nie zapomnij o zapisaniu losowych słów!).
 2. Znajdź najtańszy kantor i ewentualnie się zarejestruj.
 3. Otwórz swój portfel (aplikację) i wybierz opcję Receive lub ekwiwalent, w zależności od oprogramowania. Niektóre portfele wymagają wpisania żądanej kwoty – nie jest to czynność wiążąca! Jeśli wpiszemy na przykład 0.0001 BTC a przelejemy 10 BTC to transakcja mimo wszystko zakończy się sukcesem. Funkcja ta ma jedynie na celu ułatwienie zarządzania finansami w przypadku prowadzenia sprzedaży, gdzie za dany produkt chcemy otrzymać określoną z góry zapłatę.
  Widok generowania nowego transferu w Mycelium Wallet

  Widok generowania nowego transferu w Mycelium Wallet

 4. Skopiuj adres wygenerowanego portfela, np. 1ErUDiio5PTpmjuixeBmmgk7qbJCpj1s5p.
 5. Przejdź do wybranego kantora i wybierz kwotę, którą chcesz zamienić.
 6. W odpowiednim miejscu wpisz adres portfela na który chcesz przesłać Bitcoiny. Sprawdź poprawność adresu! Drobny błąd spowoduje, że stracisz swoje pieniądze! Pamiętaj, w świecie kryptowalut nie da się cofnąć raz dokonanej transakcji.
  jak kupić Bitcoin

  Przykładowa transakcja w serwisie bitcantor.com

 7. Dokonaj zapłaty metodą wymaganą przez kantor, który wykorzystujesz do kupna Bitcoinów.
 8. Po zaakceptowaniu płatności, odczekaj kilkanaście minut i ciesz się lśniącymi Bitcoinami w swoim portfelu! Pamiętaj, że jeśli wybrałeś przelew tradycyjny, cała operacja zajmie co najmniej jeden dzień roboczy.

Pamiętaj, że opisany powyżej sposób jest opłacalny jedynie dla niedużych kwot. Przy większych kwotach warto skorzystać z giełdy, np. bitbay, gdzie handlujemy bezpośrednio z innymi użytkownikami i dzięki temu możemy uzyskać znacznie lepsze kursy. Moim zdaniem jednak, opłaca się to dopiero przy znacznie większych kwotach.

Co mogę zrobić ze swoimi Bitcoinami?

Gdy już dokonaliśmy swojego pierwszego, stresującego zakupu kryptowalut, może najść nas refleksja, po co właściwie to zrobiliśmy? Powodów prawdopodbnie było kilka:

 • z ciekawości
 • nadzieja na zarobek na rosnącym kursie
 • chcemy być posiadaczami waluty internetu

Prawda jest taka, że obecnie niewiele można zrobić z Bitcoinami. Ich adopcja przebiega niezwykle powoli i do dziś niewiele jest sklepów, które akceptują płatności kryptowalutami. I szczerze mówiąc, wcale się nie dziwię. Chyba nikt z nas nie chciałby otrzymywać pensji w walucie, która następnego dnia może być warta o 15% mniej…

Skłamałbym jednak, gdybym powiedział, że nie mają one w takim razie żadnego praktycznego zastosowania. Pierwszym, i osobiście dla mnie najważniejszym, jest możliwość opłacania takich choćby usług jak VPN (ang. Virtual Private Network), gdzie prywatność jest niezwykle ceniona. Kolejnym, olbrzymim rynkiem są portale aukcyjne po ciemnej stronie internetu, w tak zwanym darknecie. Niestety, stały się one przyczyną przypinania kryptowalutom łatki narzędzi służących do omijania prawa. Według mnie jest to jednak kwestia mocno sporna, bo o ile oczywiście nie popieram wykorzystywania Bitcoina do kupna narkotyków, o tyle ostatnimi czasy jestem przerażony poziomem inwigilacji naszego życia w internecie i uważam, że każdy ma prawo do prywatności. A Bitcoin, i w jeszcze większym stopniu inne kryptowaluty, pozwalają nam choćby wykonać rzeczywiście anonimowe zakupy. Coraz częściej firmy zaczynają akceptować Bitcoin jako środek płatniczy np. znana firma do zamawiania jedzenia – pyszne.pl

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w przystępny sposób odpowiedziałem na pytanie jak kupić Bitcoin. Jak widać, nie jest to proces bardzo prostym, jednak z odrobiną pomocy, każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Na końcu chciałbym jeszcze raz przestrzec wszystkich przyszłych użytkowników Bitcoina: pamiętajcie, że Bitcoin nie jest oficjalną walutą wspieraną przez jakikolwiek rząd, w związku z czym jego cena zależy jedynie od inwestorów! Nigdy nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić! Jest to złota zasada wszystkich inwestycji, a w szczególności tych obarczonych dużym ryzykiem.

Poza tym jednak, życzę dużo radości z kupowania Bitcoinów! Myślę, że wiele osób, podobnie jak ja, odczuwać będzie niezrozumiałą satysfakcję z posiadania złota internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *