Najlepsze konta dla firm

Najlepsze konta dla firm

Zanim opiszemy, jak porównywać najlepsze konta dla firm, zastanówmy się, czym różni się konto firmowe od konta osobistego. Podstawową różnicą jest to, że konto osobiste służy Tobie jako osobie prywatnej do codziennych rozliczeń, podczas gdy konto firmowe służy Twojej firmie do przyjmowania i wykonywania płatności związanych z prowadzoną działalnością. Tyle oczywistości, przejdźmy do mniej banalnych różnic. Czytaj dalej

Najlepsze konta dla firm – ranking na sierpień 2018

Ustawienia :

zł miesięcznie

zł miesięczniew miesiącu

w miesiącuFiltry (dopasowano 12 produktów):
Forma prawna:
Jaka firma Miesięczna opłata za konto Miesięczna opłata za kartę Opłata z przelewy Bilans miesięczny Link do oferty
Jaka firma Miesięczna opłata za konto Miesięczna opłata za kartę Opłata z przelewy Bilans miesięczny Link do oferty
Rozwiń
Działalność gospodarcza 0 zł jesli średnie saldo na rachunku wynosi co najmniej 1000 zł oraz wyraziłeś zgodę na komunikację marketingową,
15 zł w przeciwnym wypadku
0 zł jeśli wykonasz co najmniej 4 transkacje bezgotówkowe w miesiącu,
8 zł w przeciwnym wypadku
0 zł
Rozwiń
Działalność gospodarcza, dowolna spółka
0 zł
0 zł jeśli dokonałeś w miesiącu transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 200 zł
5 zł w przeciwnym wypadku
0 zł za pierwsze 5 przelewów z konta głównego, jeśli w poprzednim miesiącu wykonałeś co najmniej jeden przelew do ZUS
1,50 zł za każdy kolejny przelew lub jeśli w poprzednim miesiącu nie wykonałeś przelewu do ZUS
Rozwiń
Działalność gospodarcza, dowolna spółka 0 zł jeśli wykonałeś w miesiącu co najmniej jeden przelew do ZUS
9 zł w przeciwnym wypadku
0 zł jeśli dokonałeś w miesiącu transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 500 zł
5 zł w przeciwnym wypadku
1,50 zł
Rozwiń
Działalność gospodarcza, dowolna spółka
25 zł
0 zł
0 zł za pierwsze 20 przelewów z konta głównego
1,50 zł za każdy kolejny przelew
Rozwiń
Każda firma rozliczająca się kartą podatkową, ryczałtem lub książką przychodów i rozchodów 0 zł jeśli wykonałeś w miesiącu minimum jeden przelew do ZUS lub Urzędu Skarbowego albo wpływy na konto wyniosły co najmniej 2000 zł
9 zł w przeciwnym wypadku
0 zł jeśli suma transakcji bezgotówkowych wykonanych daną kartą wyniosła w miesiącu min. 300 zł
7 zł w przeciwnym wypadku
0 zł - jeśli wykonałeś w miesiącu minimum jeden przelew do ZUS lub Urzędu Skarbowego albo wpływy na konto wyniosły co najmniej 2000 zł
0,90 zł - w przeciwnym wypadku
Rozwiń
Każda
0 zł
0 zł
0 zł
Rozwiń
Mała firma (do 4 mln zł obrotu rocznie) o dowolnej formie prawnej
0 zł
0 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi powyżej 100 tys. zł
2,50 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi między 20 tys. a 100 tys. zł
5 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi poniżej 20 tys. zł
0 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi powyżej 100 tys. zł
pierwsze 40 przelewów za 0 zł, potem 0,90 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi między 20 tys. a 100 tys. zł
pierwsze 20 przelewów za 0 zł, potem 1,50 zł jeśli suma wpływów na konto wynosi poniżej 20 tys. zł
Rozwiń
Działalność gospodarcza
0 zł
0 zł jeśli dokonałeś w miesiącu płatności kartą na sumaryczną kwotę min. 400 zł lub wpłat we wpłatomatach na sumaryczną kwotę 1000 zł
4,99 zł w przeciwnym wypadku
0 zł
Rozwiń
Dowolna spółka 0 zł jeśli suma wpływów na konto w miesiąciu wyniosła min. 1000 zł lub średnie saldo w miesiącu było równo co najmniej 1500 zł
9,99 zł w przeciwnym wypadku
0 zł jeśli dokonałeś w miesiącu płatności kartą na sumaryczną kwotę min. 400 zł
4,99 zł w przeciwnym wypadku
0 zł
Rozwiń
Działalność gospodarcza
0 zł
0 zł jeśli dokonasz w miesiącu co najmniej jednej transakcji kartą
5 z w przeciwnym wypadku
0 zł
Rozwiń
Działalność gospodarcza, spółka cywilna
0 zł
0 zł jeżeli suma transakcji bezgotówkowych w poprzednim miesiącu wynosiła co najmniej 100 zł,
4 zł w przeciwnym wypadku
1 zł
Rozwiń
Każda
0 zł
0 zł
0 zł - pierwszych 250 przelewów w miesiącu
0,30 zł - każdy kolejny przelew
Nie znaleziono produktów spełniających wybrane kryteria. Spróbuj wybrać inne filtry 🙂
Zastrzeżenie

Wybieraj.com.pl to porównywarka ofert i produktów. Staramy się przedstawić jak najszerszą i jak najbardziej rzetelną informację na temat produktów na rynku, ale powinieneś zawsze samodzielnie rozważyć, czy dany produkt jest korzystny dla Ciebie. Jeśli nie jesteś pewny, nie wahaj się skontaktować z dostawcą produktu lub wyszukać o nim więcej informacji. Każda sytuacja jest inna i choć robimy co możemy, to nie możemy zapewnić, że przedstawimy produkt najlepiej dopasowany do każdego.

Od niektórych partnerów otrzymujemy niewielką prowizję za przekierowanie Cię na ich stronę. W żadnym wypadu nie kierujemy się tą prowizją przy doborze produktów i nie ma ona żadnego wpływu na wybór produktów czy ich kolejności. Stoimy po Twojej stronie i staramy się jak najdokładniej poinformować Cię o wszystkich opłatach i promocjach. Nie ukrywamy niczego, bo dużo ważniejsze dla nas niż prowizja, jest dbanie o naszych użytkowników, a także o własną markę, renomę i niezależność.

Jesteśmy prywatną polską firmą o nazwie Wybieraj.com.pl s.c. Nie należymy do żadnego banku, funduszu, ani innej instytucji finansowej i żadna instytucja nie ma wpływu na to, co prezentujemy na naszej stronie.

Choć staramy się ciągle poszerzać nasz przegląd rynku, to nie możemy zapewnić, że przedstawiamy wszystkie dostępne oferty. Jeśli jakąś pomijamy, to nie z powodu celowego działania, a raczej dlatego, że rynek bardzo szybko się zmienia. W takim wypadku, najlepiej daj nam o tym znać, to jak najszybciej taką ofertę dodamy do naszej bazy.

Wybieraj.com.pl s.c. nie ponosi odpowiedzialności za wybór jakiego dokonujesz, dlatego zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty, zachęcamy do dokładnego jej przeanalizowania, również na stronie naszego partnera.

Informujemy także, że przedstawione produkty nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Dlatego zawsze podejmuj wszystkie decyzje samodzielnie i na własną odpowiedzialność 🙂

Zamknij

Konto osobiste a konto firmowe

Różnice między kontem firmowym a kontem osobistym:

 1. Konto firmowe i konto osobiste różnią się wysokością opłat – konto firmowe jest po prostu znacznie droższe. Nawet najlepsze konta dla firm będą miały płatne niektóre usługi, które standardowo dla kont osobistych są darmowe – jak na przykład przelewy krajowe, wpłaty i wypłaty w oddziale czy korzystanie z wpłatomatów.
 2. Nawet najlepsze konta dla firm mogą mieć ograniczoną funkcjonalność w porównaniu do kont osobistych. Niektóre banki nie pozwalają na przykład na przelewy międzynarodowe czy przelewy natychmiastowe.
 3. Jeśli konto jest oprocentowane, to zyski z konta osobistego opodatkowane są inaczej niż zyski z konta firmowego. W tym ostatnim przychód z odsetek wliczany jest do przychodu działalności gospodarczej w i ten sposób zwiększa kwotę podatku, jaką musimy zapłacić. Przychód z odsetek od środków zgromadzonych na koncie osobistym jest natomiast opodatkowany podatkiem Belki w wysokości 19%, który płaci za nas bank.

Czy osobne konto dla firmy jest obowiązkowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy musisz otwierać osobne konto firmowe, to prawdopodobnie prowadzisz swoją firmę jako działalność gospodarczą.

Zacznijmy od tego, czy w takim wypadku w ogóle musisz posiadać konto bankowe. Odpowiedź brzmi: tak, chyba że spełniasz wszystkie poniższe warunki:

 • zatrudniasz mniej niż 10 pracowników
 • osiągasz roczny obrót poniżej 2 mln euro
 • nie będziesz dokonywał transakcji z innymi przedsiębiorcami na kwoty wyższe niż 15 000 zł
 • wybrałeś zryczałtowaną formę opodatkowania (kartę podatkową lub ryczałt)
 • nie otrzymujesz zwrotów podatku VAT

Ale nie oszukujmy się – mamy XXI wiek i w praktyce każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, dla własnej wygody chce mieć konto bankowe. Zastanówmy się zatem, czy musi to być osobne konto firmowe, czy możesz korzystać do prowadzenia działalności gospodarczej z posiadanego już konta osobistego.

Polskie przepisy nie wymagają posiadania specjalnego konta firmowego do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem według prawa możesz wykorzystywać swoje konto osobiste do prowadzenia firmy, pod warunkiem, że jesteś jedynym jego posiadaczem. Ma to jednak swoje wady i zalety.

Zalety używania konta osobistego do celów firmowych:

 • opłaty za konta osobiste są znacznie niższe niż nawet za najlepsze konta dla firm
 • wszystkie środki łatwo dostępne na jednym koncie

Wady używania konta osobistego do celów firmowych:

 • brak przejrzystości – wydatki firmowe wymieszane są z osobistymi
 • brak możliwości zaliczania opłat bankowych do kosztów uzyskania przychodu firmy
 • regulaminy wielu banków nie pozwalają na używanie konta osobistego do prowadzenia działalności gospodarczej

W oczy rzuca się przede wszystkim ostatnia wada. W praktyce, jeśli prowadzisz małą działalność, banki nie powinny robić problemów z używaniem konta osobistego do jej celów. Pewności jednak nie ma – w najgorszym wypadku grozi Ci rozwiązanie umowy i zamknięcie konta. Jeśli chcesz być pewny, że używasz konta zgodnie z regulaminem, pozostaje Ci otworzenie konta firmowego lub znalezienie takiego konta osobistego, które nie ma w regulaminie zakazu używania go do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zbliżoną opcją do używania swojego konta osobistego do celów firmowych jest otworzenie drugiego konta osobistego. Pozwala to zachować niskie opłaty przy jednoczesnym rozdzieleniu wydatków firmowych od osobistych.

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, najlepsze konto osobiste możesz znaleźć w naszym porównaniu kont osobistych.

A jeśli wolisz założyć typowe konto firmowe, to poniżej przeczytasz, jak porównywać najlepsze konta dla firm i wybrać odpowiednie. Natomiast w tabeli na początku tego artykułu poznasz dostępne oferty.

Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie zdecydowałeś, że założysz specjalne, dedykowane dla przedsiębiorstw konto firmowe. Aby porównując najlepsze konta dla firm, wybrać to odpowiednie, w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką formę prawną posiada Twoja firma – niektóre konta dedykowane są tylko wybranym formom prawnym.

Jeśli swoją firmę prowadzisz, tak jak zdecydowana większość Polaków, jako działalność gospodarczą, to tak jak pisaliśmy w poprzednim akapicie, możesz otworzyć konto firmowe, ale możesz też rozważyć używanie do celów firmowych konta osobistego.
Jeśli natomiast Twoja firma to spółka osobowa (np. spółka cywilna, jawna, partnerska) lub spółka kapitałowa (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), to potrzebujesz przeznaczonego dla niej konta firmowego.

Jeśli wiesz już, w jakiej formie prawnej prowadzisz firmę, zastanów się, jak działa Twoja firma i w jaki sposób będziesz korzystał z konta. Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 • Czy masz lub planujesz mieć kontrahentów z zagranicy, którym będziesz wysyłał przelewy? Poszczególne konta znacząco różnią się kosztami przelewów międzynarodowych, więc jeśli tak, to warto na ten czynnik zwrócić uwagę. Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą opłatę za przelew, ale także na sposób i prowizję za przewalutowanie oraz kursy walut w danym banku. (A jeśli chcesz robić przelewy zagraniczne jeszcze taniej, zobacz nasze porównanie ofert przekazów pieniężnych)
 • Czy płatności za usługi lub towary Twoja firma będzie otrzymywała przelewem czy w gotówce? Jeśli w gotówce, to zapewne będzie Cię interesowała wysokość opłat za wpłaty gotówkowe w oddziale banku i wpłatomatach. Najlepsze konta dla firm oferują także mobilny wpłatomat, który przyjedzie odebrać gotówkę bezpośrednio z Twojej firmy.
 • Czy Twoja firma będzie dokonywać płatności w gotówce? Jeśli tak, to być może powinieneś sprawdzić, ile kosztują wypłaty w oddziale banku i bankomatach. Najlepsze konta dla firm nie mają opłat za te usługi.
 • Czy będziesz potrzebował rachunków pomocniczych? Na przykład dla czytelnego rozdzielenia finansów w różnych projektach lub do przechowywania innych walut. W niektórych bankach takie rachunki pomocnicze są dodatkowo płatne, w innych ich prowadzenie jest darmowe.
 • Ile będziesz potrzebował kart do konta? Niektóre banki nie pobierają opłat za dodatkowe karty, inne pobierają takie same opłaty, jak za kartę podstawową, jeszcze inne pobierają wyższą opłatę.
 • Czy Ty lub Twoi pracownicy będziecie odbywać podróże służbowe za granicę? Jeśli tak, to istotne będą dla Ciebie koszty bankomatów zagranicznych, koszty przewalutowania i to, jak korzystne są kursy walut w danym banku (spready).
 • Jak często będziesz wykonywał płatności przelewem? W przeciwieństwie do kont osobistych, nie wszystkie konta firmowe mają darmowe przelewy krajowe. Wyjątkiem są przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego, które standardowo są bezpłatne. Przeglądając najlepsze konta dla firm, zwróć uwagę, że niektóre banki zamiast pobierać opłatę za przelew, „ukrywają ją” i kasują nie za sam przelew, a za autoryzację przelewu SMS-em.
 • Czy Twoja firma będzie miała nadwyżki środków, czy od razu będą one wypłacane? Jeśli wiesz, że na koncie będziesz miał zawsze trochę oszczędności warto sprawdzić, na jakich warunkach można otworzyć powiązane z rachunkiem firmowym konto oszczędnościowe lub lokatę. Na koncie firmowym samym w sobie oprocentowanie wynosi standardowo 0%, więc trzymanie na nim większych sum przez dłuższy czas nie opłaca się.
 • Wiele banków zachęca do korzystania z ich oferty poprzez różnego rodzaju promocje. Warto zwrócić na nie uwagę, bo dobierając odpowiednią dla siebie promocję, można naprawdę dużo zyskać. Często okazuje się, że najlepsze konta dla firm to te, które oferują aktualnie najciekawsze promocje.
 • Jak zakłada się najlepsze konta dla firm?

  Gdy porównasz już wszystkie najlepsze konta dla firm i wybierzesz odpowiednie, jego założenie jest bardzo proste i składa się z trzech kroków:

  1. W naszej tabeli Najlepsze konta dla firm kliknij przycisk „Wyślij wniosek”, który przekieruje Cię do odpowiedniego formularza na stronie banku.
  2. Wypełnij formularz danymi swojej firmy
  3. Potwierdź swoje dane i chęć otwarcia rachunku. Możesz to zrobić na jeden z trzech sposobów:
   • Bank wyśle do Ciebie kuriera z dokumentami. Musisz okazać kurierowi swój dowód osobisty oraz podpisać stosowne dokumenty.
   • Ze swojego konta osobistego zrobisz przelew na niewielką kwotę (zazwyczaj 1 gr lub 1 zł) na podane przez bank konto. Bank porówna dane, które podałeś z danymi widocznymi w otrzymanym przelewie.
   • Odwiedzisz oddział banku. Na miejscu możesz okazać dowód osobisty i podpisać dokumenty.

  Wkrótce po wykonaniu ostatniego kroku otrzymasz dostęp do swojego nowego konta firmowego 🙂

Ten artykuł ma 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *